Podzimní kaprařina Pepi Chovance

Ahoj Radku, píši Ti několik řádků k poslední loňské výpravě.

Rozhodl jsem se, že poslední říjnový víkend roku 2014 si prodloužím a že jej strávím od pátku do neděle kaprařením. Vzhledem k tomu, že na mé oblíbené svazovce se v říjnu nesmí kaprařit, volba padla na soukromý revír na Jižní Moravě. Byl jsem zde předtím třikrát a to vždy na jednodenní výpravu. Pokaždé se mi za celý den chytání podařili dva až tři kapři, přičemž se někteří pohybovali na délce kolem 80 cm s váhou do 10 kg. Vzhledem k počasí, které tentokrát po příjezdu panovalo (zataženo s větrem a teplotou okolo 8°C) jsem si říkal, že i zopakování minulých výsledků by bylo super. To jsem ale ještě nevěděl, co mě čeká... I když jsem doufal, že na této vodě určitě neokoukané plovky od Discharge mi pomůžou k úspěšné kaprařské výpravě.

Pro lov jsem si vybral místo, ze kterého jsem mohl nahazovat do odlehlé části rybníka, kam příliš rybáři nechodí. Obzvláště pak v pochmurném počasí. I když to byl risk, protože kdyby někdo přišel na protější břeh, odřízl by cestu kaprů do této klidné části a já bych byl nahraný. Byla to tedy sázka na lenost „soupeřů – kaprařů" a na to, že se kapři budou stahovat do klidné části revíru. Jak jsem poznal při předchozích výpravách, tak se na tomto revíru mnoho kaprů nechytá i přes to, že kapří obsádka je zde početná. Proto si myslím, že se kapři přes den příliš nekrmí a většinu potravy pozřou v noci, kdy je zde zákaz lovu (není zde povolen non-stop lov). Z toho jsem odvodil krmnou taktiku - krmit pouze boiliem a to jedno místo na ploše cca 20x20 metrů s tím, že začnu s větším zákrmem okolo 2 kg a pak budu pouze při záběru dokrmovat pár kuličkami. Rozmístění prutů jsem měl také dopředu rozmyšlené: jeden prut přímo do krmného místa a druhý cca 50 metrů od jeho středu a to směrem ke středu rybníka.

V pátek jsem měl na lov pouze 4 hodiny času a tak jsem vsadil na maximální atraktivitu, kterou zajišťovala YellowBerry ve velikosti 10 mm doplněná o mé vlastní potápivé boilies. A taky se to potvrdilo. Sotva se setmělo, tak hned přišla první jízda na tuto kombinaci. Na břeh se podíval šupík o délce 85 cm s váhou něco málo přes 11 kg. Než jsem musel lov ukončit, přišel ještě jeden kapr podobných parametrů.

V sobotu jsem měl na chytání už 12 hodin času a tak jsem kromě YellowBerry ve velikosti 10 mm zapojil také větší průměry pop-up a to 14 mm YellowBerry a 14 mm Curried Squid. Sobota mi přinesla celkem 8 kaprů, ten největší měl přes 13 kg.

Úspěšnou výpravu jsem zakončil v neděli ráno, kdy jsem i přes nemoc, která na mě „lezla", vzal pruty a pokračoval v lovu. Po pár minutách chytání ještě za ranní tmy přišla jízda na jednu kuličku ze dna, na jejímž konci byl šupináč s délkou 106 cm a 20,5 kg. Prostě splněný sen... Celou výpravu jsem zakončil v poledne dlouhým zlatým šupináčem.

I když jsem před výpravou doufal, že by mi YellowBerry a Curried Squid mohli přinést více ryb díky své atraktivitě, než tomu bývalo dříve s „běžnými" plovkami, tak to mé očekávání předčilo. Na rybníce se toho moc jako obvykle nenachytalo, což u mě neplatilo. A navíc, ze 13 kaprů, které jsem chytil, byli pouze 2 pod 80 cm. Takže Discharge nebyl pouze atraktivní, ale byl i neodolatelným pro pěkné kapry.

Přeji spoustu pěkných zážitků od vody v přicházející sezóně, Pepa Chovanec.